Półosie to metalowe wały, które przekazują moment obrotowy ze skrzyni biegów na koła. Z reguły ich awarie nie następują od razu, ale są bardzo niebezpieczne dla pojazdu, kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jak rozpoznać nadchodzącą awarię i na czym polega jej usunięcie?
Moc silnika samochodu, z przednim napędem, przechodzi przez skrzynię biegów, która ją dzieli na dwa skrętne koła. Do awarii najczęściej dochodzi na przegubach, znajdujących się na obu końcach wałka, a dokładnie na przegubie zewnętrznym łączącym wałek z piastą koła.
Objawy awarii
Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić uszkodzenie półosi. Nasz niepokój powinny wzbudzić metaliczne stukanie z okolic kół oraz drżenie kierownicy w czasie przyśpieszania, jazdy, wchodzenia w zakręt lub hamowania. W razie wystąpienia takich zjawisk należy jak najszybciej przerwać jazdę i udać się z pojazdem do mechanika. Dalsza podróż może być niebezpieczna.
Przyczyny
Hałas i wibracje mogą pochodzić od wybitego lub uszkodzonego łożyska czy wygiętej półosi. Powodem usterki może być ruszanie „z kopyta” lub niezwrócenie uwagi przez diagnostę lub mechanika na uszkodzenia osłony przegubu czy ubytku smaru. Takie niedopatrzenie ułatwia penetrację wodzie i soli, a w konsekwencji powoduje korozję wałka. Wówczas dochodzi do wspomnianych objawów.
Jak to się naprawia?
Najczęściej konieczna jest wymiana całego przegubu zewnętrznego. W niektórych autach francuskich możliwa jest jego regeneracja, z uwagi na nierozbieralną konstrukcję. Rzadko wymianie podlega przegub wewnętrzny – chyba że pojazd był bardzo intensywnie eksploatowany w nieodpowiednich warunkach drogowych i rzadko serwisowany.
Mechanicy za najtrudniejsze do naprawy uważają niektóre modele Forda, ponieważ zastosowano w nich podpory półosi, zaopatrzone w dodatkowe łożyska – nienadające się do regeneracji. W takich przypadkach konieczna jest wymiana całego łożyska.
Jak zapobiegać awariom półosi?
Najlepsza metoda to rozsądna jazda, regularne i dokładne przeglądy oraz dbanie o ogólną kondycję samochodu. Także poruszanie się po dobrych drogach ponosi żywotność półosi.
Potrzebujesz półosi po regeneracji? Zapraszamy do firmy Lauber! Oferujemy szeroki zakres produktów. Więcej na www.lauber.pl.