Części nowe czy regenerowane?

Zastanawiając się nad zakupem części do samochodu warto wziąć pod uwagę zamienniki regenerowane. W czym są lepsze od nowych? Dlaczego warto z nich skorzystać? Okazuje się, że istnieje szereg atrakcyjnych korzyści, którym warto się przyjrzeć.

Nie ma bezawaryjnych pojazdów. Prędzej czy później każde auto ulega awarii. Gdy samochód jest na gwarancji nawet nie zastanawiamy się nad pochodzeniem części zamiennych. Ale po wygaśnięciu rękojmi sami decydujemy, jakich produktów użyjemy w czasie naprawy.

Wady i zalety części nowych
Nowe części zamienne to najprostsze rozwiązanie. Oferowane są przez długie lata – nawet jeśli naszego samochodu już nie produkuje się. W większości przypadków to źródło zamienników obejmują gwarancje, dostępność i szybki czas realizacji zamówienia. Ma ono jednak kilka wad.
Po pierwsze, część nowa nie zawsze oferuje jakość oryginalnego elementu. Na rynku istnieje szereg zamienników różnej jakości. Po drugie, kłopotem bywa cena. Elementy rzadziej kupowane bywają bardzo drogie – producenci czy dystrybutorzy lubią zarobić na długim magazynowaniu rzadko rotującego towaru. Po trzecie, część sprzedawana od czasu do czasu może być trudniej dostępna – możemy na nią czekać nawet kilka tygodni. Dlatego warto pochylić się nad ofertą produktów regenerowanych.

Przewaga części po regeneracji
Regeneracja to drugie życie części zamiennej. Nie ma więc problemu z dostępnością. Oddając element do regeneracji dostaniemy z powrotem dokładnie ten sam lub taki sam. Zasada jest prosta: odnowienie odbywa się na materiałach powierzonych lub tylko, gdy firma dokonująca ma takie materiały na stanie, np. nieodebrane lub będące w jej obrocie. Dzięki temu nie tworzą się kosztowne zapasy, a klient szybko otrzymuje odnowiony podzespół. To także często tańsza opcja niż zastosowanie nowej części, ponieważ wymieniane są tylko zużyte elementy.
Bardzo często główny korpus podzespołu wymaga tylko wyczyszczenia, a drobne detale podawane są wymianie lub naprawie. To znacznie mniejsze nakłady energii i surowców niż wyprodukowanie zamiennika od podstaw. Oszczędności przysparza także logistyka – wiele części produkowanych jest za granicą, a regeneracji dokonują zakłady w Polsce. Ponadto, usługa regeneracji objęta jest gwarancją. Dzięki profesjonalnym urządzeniom w firmach specjalizujących się w odnawianiu części samochodowych oraz wykształconej kadrze zamienniki regenerowane osiągają jakość producenta samochodu i objęte są przepisami o rękojmi. Z reguły pierwsze części w autach charakteryzują się najwyższą jakością. Dlatego regeneracja daje większą gwarancję niezawodności niż nowe zamienniki.

Regeneracja lekiem na kłopoty surowcowe
Kłopoty z dostępnością do wielu surowców wywindowały je do niebotycznych cen, ale i wydłużyły czas dostaw. Nawet wielkie koncerny mają z tym kłopot. Usługa regeneracji części nie tylko redukuje ten problem, ale także znacząco wpływa na środowisko naturalne. Zamiast wyrzucać do kosza cały zużyty element, a w jego miejsce wstawiać nową część, firma regenerująca usuwa tylko fragmenty podzespołu nienadające się do naprawy. To może stanowić tylko kilka procent całego elementu! O wiele łatwiej przetworzyć lub zutylizować tak małą masę odpadów. Dlatego decydując się na części regenerowane mamy ogromy wpływ na stan naszego środowiska, czyli na własne zdrowie.