Czy warto kupić część po regeneracji?

 

Wielu kierowców zastanawia się nad częściami regenerowanymi. Czy naprawdę są dobre? Czy zapewnią niezawodną eksploatację pojazdu? I co nie mniej ważne: czy to się w ogóle opłaca? Okazuje się, że na te pytania jest odpowiedź: tak.

Obawy przed zregenerowanymi częściami często wynikają z niewiedzy lub plotek. Istnieje cały przemysł zajmujący się tą dziedziną i tysiące zadowolonych kierowców. Także doświadczeni mechanicy polecają taką formę naprawy. Jak funkcjonuje obrót częściami regenerowanymi?

 

Część po regeneracji jest tańsza

Istnieją dwie główne formy regeneracji. W pierwszej część z naszego samochodu trafia do „motoryzacyjnego spa”, a potem wraca do nas – dokładnie ta sama. Wadą tego rozwiązania może być dłuższy czas oczekiwania. Auto musi czekać na zamiennik, aż powróci z regeneracji.

O wiele atrakcyjniejszą formą regeneracji jest zakup gotowej części po remoncie i oddanie uszkodzonego podzespołu w ramach rozliczenia. Aby zapobiec zablokowaniu obrotu uiszczana jest kaucja – przepada, gdy nie oddamy zużytego elementu lub nie nadaje się on do naprawy.

Przykład: alternator kosztuje 250 zł, kaucja za zwrot wymontowanej części wynosi 50 zł. Klient składa zamówienie na alternator w kwocie 250 zł i następnie oddaje starą część – zostanie mu zwrócona kaucja 50 zł. W sumie koszt zakupu alternatora to 200 zł. Jest jednak pewien warunek: element dostarczony do regeneracji musi być odpowiednikiem części po regeneracji i wskazane jest, aby dostarczyć go w opakowaniu po zakupionej części. Przyjmowane są tylko kompletne elementy, nie rozmontowane.

 

Same plusy regeneracji

Zaletą regeneracji jest zapewnienie firmom surowca do napraw. Specjalizują się one w nadawaniu „drugiego życia” częściom, a nie w ich produkcji. To ogromne korzyści środowiskowe, ponieważ regeneracja wymaga znacznie mniej energii, powstaje zamknięty obieg surowca i finalnie jest zdecydowanie mniej odpadów.

 

Ważne jest źródło

Aby poczuć satysfakcję z eksploatacji zregenerowanych części trzeba wiedzieć, komu ją zlecić. Na rynku polskim jest wiele zakładów zajmujących się tą profesją.

Najlepsze części pochodzą z fabryk, w których stosuje się regenerację fabryczną, ponieważ w trakcie procesu wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia i przyrządy – często takie same jak u producentów. Dzięki temu komponent po regeneracji jest praktycznie jak nowy, a nawet otrzymuje gwarancję.

Jeśli jesteś zdecydowany zakupem części po regeneracji, zapraszamy do firmy Lauber. Więcej na www.lauber.pl