Jak prawidłowo zamontować półoś napędową?

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu osobowego jest półoś napędowa. Kiedy ulegnie awarii lub zniszczeniu, należy ją jak najszybciej wymienić. Dzięki temu można przywrócić komfort jazdy. Jak w prawidłowy sposób zamontować półoś napędową? Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?  Zobacz jak poradnik montażu półosi napędowej krok po kroku!

Czym jest półoś napędowa?

Na początek warto zacząć od tego, czym w ogóle jest półoś napędowa. Jest to element napędowy, który przenosi napęd. Półoś napędowa przenosi napęd od skrzyni biegów do mechanizmu różnicowego. Jest to element niezbędny do funkcjonowania samochodu. Półoś połączona jest z przegubami.

Skoro już wiesz, czym jest półoś napędowa i jaką ma funkcję, czas dowiedzieć się, jak należy ją prawidłowo zamontować w samochodzie. Pamiętaj o tym, że prawidłowo wykonany montaż półosi napędowej jest bardzo ważny. Tylko w ten sposób można zagwarantować prawidłowe działanie tego elementu bez zakłóceń!

Montaż półosi napędowej w samochodzie krok po kroku

Prace należy oczywiście rozpocząć od ściągnięcia starej półosi napędowej. Kiedy element jest już wymontowany, można przystąpić do zakładania nowej półosi. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest włożenie półosi napędowej do obudowy łożyska koła. Na początku należy półoś delikatnie wsunąć, a następnie delikatnie umieścić na miejscu używając narzędzi.

Kiedy półoś napędowa jest już na miejscu, należy przykręcić ją lekko, używając do tego śruby głównej. Do montażu należy użyć nowej śruby głównej. Należy tylko lekko ją przykręcić na miejsce ręką, nie używając do jej przykręcenia narzędzi. Następnym krokiem jest wycentrowanie półosi. Należy zastosować podkładki i nowe śruby z łbem walcowym. Kiedy półoś jest już wycentrowana odpowiednio, można dokręcić śrubę główną. Na koniec śrubę zabezpiecza się przed odkręceniem i montuje koło.

Półoś napędowa jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Kiedy ulegnie awarii, jej wymiana nie jest bardzo trudna – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją!