Jak przygotować auto na mrozy?

Zima nie lubi samochodów – z wzajemnością. Dlatego auto trzeba do niej przygotować. Jeśli tego nie zrobiłeś do tej pory, to czas najwyższy. Co należy zrobić, aby zimowa jazda samochodem była przyjemna? Oto lista zadań do wykonania i niezbędnego sprzętu i środków do uzupełnienia w samochodzie.

 

Porada 1: Płyn do spryskiwaczy

Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy. Jeśli masz jeszcze w zbiorniczku letnią wersję, dolej do niej płyn zimowy, a potem już tylko takim uzupełniaj stan.

 

Porada 2: Drzwi i uszczelki

Problemy z otwarciem drzwi zimą? Pewnie zamarzł mechanizm zamka lub uszczelka. Zastosuj dedykowane preparaty, a w kieszeni noś ten, który nadaje się do odmrażania zamka.

 

Porada 3: Chłodnica i akumulator

Płyn chłodniczy z zawartością wody, to gwarancja awarii. Dlatego warto sprawdzać jego stan, poziom oraz uzupełniać niedobór. Klemy akumulatora należy oczyścić szczotką oraz potraktować wazeliną techniczną. W ten sposób zadbamy o zimowy rozruch silnika.

 

Porada 4: Szyby

Zaparowane szyby w aucie? To wynik nadmiaru wilgoci w samochodzie. Warto zainwestować w preparat typu „antypara” oraz pochłaniacz wilgoci. Dzięki temu podróż autem będzie przyjemniejsza i bardziej komfortowa.

 

Porada 5: Praktyczne gadżety

Z kilku przydatnych, które wypada mieć w samochodzie, warto wymienić gąbkę z irchą do wycierania szyb od środka, skrobaczkę, zmiotkę teleskopową, ściągacz do szyb (ale nie używać do wycierania wody z lakieru), kable rozruchowe, linkę holowniczą, a nawet saperkę. Takie zestaw zapewni nam komfort w trudnych sytuacjach.