Jakie części samochodowe można regenerować?
Zregenerowany element jest tak samo sprawny jak zupełnie nowy. Ogromną zaletą regeneracji jest jej niższy koszt od zakupu nowej części, dlatego coraz więcej kierowców interesuje się tą usługą i chce z niej korzystać.
Jakie części można zregenerować?
Regenerację można przeprowadzić tylko na części zużytej lub uszkodzonej, ale w wyniku normalnej eksploatacji pojazdu. Nie należy regenerować części samochodowych, które uległy uszkodzeniom w wypadkach albo po niezgodnych z zaleceniami producenta naprawach.
Większość części samochodowych można poddać procesowi regeneracji. Najczęściej regeneruje się części silnika oraz jego osprzętu (np. wtryskiwacze, pompy wtryskowe, rozruszniki, alternatory, turbosprężarki, cylindry, tłoki itp.). Równie często poddaje się regeneracji elementy zawieszenia i układu napędowego (np. wahacze, amortyzatory, półosie, skrzynie biegów czy sworznie). Profesjonalne firmy zajmujące się regeneracją zajmują się też przywracaniem sprawności różnych części układu hamulcowego. Można z powodzeniem poddać regeneracji zaciski hamulcowe. Dobrym pomysłem jest przywracanie do stanu fabrycznego zacisków raz na kilka lat (np. przy okazji wymiany klocków hamulcowych) tak, aby układ hamulcowy działał sprawnie i zapewniał bezpieczeństwo.
Jakich części nie powinno się regenerować?
Są też w samochodach takie części, których regeneracja jest niemożliwa albo mija się z celem. Bez wątpienia nie wchodzi w rachubę regeneracja metalowych elementów karoserii. Nie ma sensu regenerowanie szyb – wyjątkiem są modele samochodów z bardzo nietypowymi rozwiązaniami, do których szyby są trudno dostępne. Do wszystkich standardowych modeli samochodów bez problemu i w rozsądnych cenach znajdziemy nowe szyby. W silniku regenerować można prawie wszystko, wyjątkiem są przewody paliwowe.
Regeneracja części zawsze jest związana z dodatkowymi wydatkami, jednak w porównaniu z zakupem nowych zamienników jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Ma rewelacyjny stosunek ceny do jakości, dlatego zanim wymienisz jakąś część na nową, sprawdź, czy przypadkiem nie można jej zregenerować.