Naprawa rozruszników – jak zrobić to tanio?

 Naprawa rozruszników – jak zrobić to tanio?

Usterki rozrusznika zwykle w pierwszej kolejności objawiają się problemami z uruchomieniem pojazdu. Gdy silnik nie chce odpalić, chociaż akumulator działa sprawnie, najpewniej wystąpiła awaria rozrusznika. Co ciekawe, typowe symptomy są podobne to tych, jakie pojawiają się w przypadku rozładowanego akumulatora, tj. powolne obracanie rozrusznika, przygasanie kontrolek w samochodzie itp. I chociaż objawy awarii rozrusznika są mocno odczuwalne, to jednak często zdarza się, że kierowcy zwlekają z wykonaniem niezbędnych napraw. Dlaczego? Chociaż uszkodzony rozrusznik jednoznacznie daje o sobie znać, to jednak niejednokrotnie po kilku próbach udaje się uruchomić pojazd. Tak można jeździć aż do momentu, gdy pojazd całkowicie odmówi posłuszeństwa. Niestety zwlekanie może przynieść więcej szkód niż pożytku – szczególnie dla naszego portfela.

W większości przypadków możliwa jest naprawa rozruszników

W większości przypadków można skutecznie naprawić rozrusznik i uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z koniecznością zakupu nowego. Bardzo ważne jest jednak, aby oddać rozrusznik w ręce fachowców, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki temu mamy większe szanse na to, że podjęte działania naprawcze ograniczą się np. do wymiany zużytych części, np. włącznika elektromagnetycznego lub łożyska. Odkładając wizytę w warsztacie zbyt długo, uszkodzenia mogą się pogłębiać, co może doprowadzić nawet do tego, że naprawa nie będzie możliwa. Wówczas jedynym wyjściem będzie zakup rozrusznika – nowego lub regenerowanego.

Gdzie naprawić rozrusznik?

Zaleca się, aby rozrusznik naprawiać w warsztatach, które specjalizują się w tym zakresie. Tylko fachowiec podejdzie do sprawy rzetelnie, dokonując fachowej diagnozy nie tylko rozrusznika, ale i instalacji elektrycznej czy akumulatora. Co więcej, nie w każdej sytuacji naprawa rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy usunięcie usterki pozwoli na przedłużenie działania rozrusznika zaledwie o kilka miesięcy. Wówczas bardziej opłaci nam się zamontować rozrusznik po kompleksowej regeneracji. Jest to rozsądne rozwiązanie również w przypadku pojazdów, w których dostęp do rozrusznika jest utrudniony.