Od czego zależy czas trwania gwarancji na części samochodowe?
W momencie zamówienia części samochodowej lub też wtedy, kiedy odbiera się naprawiony samochód z warsztatu, dostaje się jednocześnie potwierdzenie gwarancji na wymieniony elementy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że gwarancja gwarancji nierówna. W zależności od rodzaju części samochodowej gwarancje różnią się od siebie nie tylko czasem trwania, ale także zakresem, jaki mogą obejmować. Okres gwarancyjny części samochodowych uzależnia się bowiem od wielu czynników.
Ile wynosi czas trwania gwarancji na części samochodowe?
Długość okresu gwarancyjnego na części samochodowe nie jest regulowana żadnymi ustawami. W związku z tym czas gwarancji jest tak naprawdę uzależniony od producenta danych elementów zamiennych do auta. Warto wiedzieć również o tym, że przydzielenie gwarancji nie jest obowiązkiem wytwórcy. Najczęściej można spotkać się z gwarancją, która obejmuje okres do dwóch lat. Można się z nim spotkać w przypadku amortyzatorów czy akumulatorów. Jak wiadomo, obie te części samochodowe podlegają eksploatacji, w związku z czym prędzej czy później konieczna będzie ich ponowna wymiana.
Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku ogumienia samochodu. Opony cechują się najdłuższą gwarancją wśród części do auta. Nikogo nie dziwi już trzyletni okres ubezpieczenia opon – normą stają się już gwarancje pięcioletnie. Co więcej, niektóre firmy mogą pochwalić się aż siedmioletnim okresem gwarancji.
Od czego zależy czas trwania gwarancji?
Okres gwarancji na części samochodowe uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju elementu, a także od jego awaryjności. Oprócz tego należy mieć także na uwadze fakt, że gwarancja może zostać uznana jedynie w przypadku posiadania dowodu zakupu. Warto więc wyrobić sobie nawyk zachowywania paragonów, przynajmniej na czas, jaki obejmuje gwarancja na części do auta.