Podstawowe elementy budowy układu hamulcowego

Podstawowe elementy budowy układu hamulcowego

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów, które występują w samochodzie. Od jego prawidłowego działania zależy bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego właśnie ten układ powinien być regularnie kontrolowany, a podzespoły wymieniane wraz z postępującą eksploatacją. Jednym z podstawowych elementów układu hamulcowego są klocki i tarcze hamulcowe.

Elementy te tworzą duet, który zmniejsza prędkość samochodu lub całkowicie je zatrzymuje. Po naciśnięciu hamulca pompa wtłacza płyn hamulcowy przewodami, który wciska tłoczek dociskający klocki do tarczy. Wówczas klocki trą o tarczę i wywołują zatrzymanie pojazdu.

Główny element układu hamulcowego stanowią także zaciski hamulcowe. Naprawa i przegląd tych części powinny być wykonywana regularnie, aby utrzymać je w dobrym stanie. Zaciski są przytwierdzone na stałe do zwrotnicy koła, a w zaciskach są wbudowane tłoczki hamulcowe. Zaciski odpowiadają za dociskanie klocków do tarczy i są przystosowane do pracy w ciężkich warunkach i wysokich temperaturach.

Układ hamulcowy – pozostałe elementy

W układzie hamulcowym występuje także sieć obwodowa, w której krąży płyn hamulcowy. Ciecz pod wpływem ciśnienia napiera na cylinderki zacisków, które dociskają tarczę hamulcową i rozpoczynają proces hamowania. Dość istotnym elementem układu hamulcowego jest również korektor rozkładu sił hamowania. Odpowiada za rozłożenie siły hamowania na wszystkie cztery koła w pojazdach. Dzięki temu ciśnienie działające na tłoczki przy każdym kole jest takie samo. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, gdyż w razie awarii którejś z osi, auto wciąż będzie miało zdolność hamowania w pozostałych kołach.

Pompa hamulcowa wytwarza odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego w układzie. Dzięki temu wywierany jest odpowiedni nacisk na pozostałe elementy układu, a co za tym idzie proces hamowania działa prawidłowo. Jedynym widocznym wewnątrz pojazdu elementem układu hamulcowego jest pedał hamulca. Od wywierania na niego odpowiedniego nacisku rozpoczyna się proces hamowania.