Różnice pomiędzy regeneracją a naprawą

Różnice pomiędzy regeneracją a naprawą

Wszystkie części i podzespoły w każdym samochodzie z czasem w wyniku eksploatacji ulegają zużyciu i tracą swoją wydajność. Jeśli zauważymy problem, jedziemy do mechanika, który przeprowadza diagnozę stanu technicznego pojazdu i wskazuje nam elementy, które się zużyły. Niektóre z nich można naprawić, inne psują się doszczętnie i można je już tylko wymienić na nowe. Są też takie części, które można poddać procesowi regeneracji, który sprawi, że dany podzespół będzie działał jak nowy.

O regeneracji słyszał każdy kierowca, jednak często myli się nam ona z naprawą. W tym wpisie spróbujemy przybliżyć podstawowe różnice między regeneracją a naprawą.

Na czym polega naprawa części samochodowych?

Naprawa samochodowych części to usunięcie konkretnego problemu. Niestety często naprawiona część po krótkim czasie ponownie się psuje. Dzieje się tak dlatego, że naprawa nie skupia się na wykryciu prawdziwego źródła problemu, ale tylko na jego tymczasowym usunięciu. Naprawa polega na podjęciu takich czynności, które umożliwią przywrócenie właściwości użytkowych uszkodzonych części.

Czym jest regeneracja części samochodowych?

W przeciwieństwie do naprawy regeneracja koncentruje się na znalezieniu źródła problemu. Aby móc to zrobić, trzeba najpierw daną część całkowicie zdemontować. Po rozebraniu jej na części pierwsze wszystkie, nawet najmniejsze elementy, są dokładnie czyszczone i gruntownie badane. Każdy element składowy danej części samochodowej jest wnikliwie oglądany i badany. Regeneracja to zespół działań, które mają na celu przywrócenie fabrycznych właściwości zużytym bądź uszkodzonym częściom samochodowym. W wyniku regeneracji można przywrócić im pożądane parametry i właściwości do tego stopnia, że regenerowana część nie będzie się różnić od tej fabrycznie nowej.

Niewątpliwe zalety regeneracji to jej aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Regenerowana część jest zawsze tańsza od nowej, a sam proces przywracania sprawności zużytym elementom sprawia, że ogranicza się zaśmiecanie środowiska zepsutymi częściami.