Uszkodzona maglownica – naprawiać czy kupić nową?

Uszkodzona maglownica – naprawiać czy kupić nową?

Maglownica, a właściwie zębatkowa przekładnia kierownicza, odpowiada za przenoszenie wykonywanych ruchów kierownicą bezpośrednio na mechanizm zwrotniczy. Jest to jeden z podstawowych elementów układu kierowniczego. Dzięki niej realizowany jest skręt kół w pojeździe. Jej sprawne działanie wpływa nie tylko na możliwość wykonywania podstawowych manewrów, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Jej rola jest więc znacząca podczas jazdy pojazdem. Niestety ze względu na bardzo intensywną eksploatację maglownica jest również szczególnie narażona na różnorodne uszkodzenia. Jakie usterki można usunąć podczas profesjonalnie wykonanej regeneracji maglownicy, a kiedy lepiej kupić nową? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Najczęstsze uszkodzenia maglownicy i ich objawy

Tak naprawdę przyczyn uszkodzenia maglownicy może być całkiem sporo. Niekorzystny wpływ na jej działanie mają przede wszystkim przeciążenia podczas jazdy po nierównościach na drodze czy przejeżdżania z dużą prędkością przez krawężniki. Do uszkodzeń może przyczynić się również montaż dużych felg o niskim profilu. Niewskazane jest też kręcenie kołami podczas stania w miejscu.

Pierwszym objawem uszkodzeń są luzy odczuwalne podczas wykonywania manewrów. W przypadku bardziej pogłębionych usterek układ kierowniczy nie będzie działać już tak precyzyjnie jak kiedyś. Kiedy uszkodzenia są bardzo duże, słyszalne będą niepokojące odgłosy dochodzące z przekładni kierowniczej. Dźwięki zwykle nasilają się podczas kręcenia kierownicą lub podczas jazdy po nierównościach.

Kiedy naprawa uszkodzonej maglownicy jest możliwa?

Gdy zauważymy pierwsze objawy uszkodzeń maglownicy, powinniśmy od razu podjąć stosowne kroki w celu jej naprawy. Regeneracja maglownicy jest możliwa w większości przypadków i zdecydowanie jest to najtańsze rozwiązanie. Zakup będzie o wiele droższy, jeśli jednak się na niego zdecydujemy, powinniśmy skorzystać z usług autoryzowanego serwisu.

Aby regeneracja maglownicy przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna być wykonana przez profesjonalistów. Kompleksowe usługi z tego zakresu świadczy firma Lauber ze Słupska.