W jakich sytuacjach wymiana alternatora w ciężarówce jest niezbędna?

W jakich sytuacjach wymiana alternatora w ciężarówce jest niezbędna?

Bez energii elektrycznej, która potrzebna jest m.in. w celu rozruchu silnika, samochody ciężarowe i osobowe są bezużyteczne. Choć za dostarczanie energii odpowiada akumulator, czyli bateria, to alternator jest niezbędny w celu zapewnienia ciągłej dostawy prądu. Dzięki alternatorowi (prądnica prądu przemiennego), którego działanie opiera się na indukcji elektromagnetycznej, możliwa jest zmiana energii mechanicznej na prąd. Wyjaśniamy, kiedy należy wymienić alternator w pojazdach ciężarowych.

Alternator – czym jest i w jaki sposób działa?


Alternator jest urządzeniem znanym od 1891 roku. Skontrował go, doskonale znany wszystkim fanom motoryzacji, Nikola Tesla. To dzięki niemu można było zstąpić stosowane niegdyś prądnice prądu stałego znacznie wydajniejszym rozwiązaniem. Alternator jest bardzo prostym pod względem konstrukcji oraz sposobu działania urządzeniem. Składa się jedynie z kilku części, czyli m.in.:

  • obudowy,
  • stojana,
  • uzwojeń,
  • wirnika,
  • szczotek,
  • pierścieni,
  • paska alternatora.

Aby alternator mógł prawidłowo działać, konieczne jest zastosowanie układu prostującego. Dzięki niemu możliwa jest zmiana napięcia przemiennego na napięcie stałe. Urządzenie jest połączone z wałem korbowym silnika za pomocą paska wielorowkowego (w samochodach nowego typu) lub paska klinowego (w samochodach starszego typu).

Kiedy trzeba wymienić alternator?

Alternator nie należy do podzespołów, które często ulegają awariom, jednak czasami jego wymiana na nowy, jest nieunikniona. Dzieje się tak z kilku powodów, jednak trzeba wiedzieć, że w wielu przypadkach, alternator można poddać regeneracji. Regeneracja alternatora jest rozwiązaniem opłacalnym, które pozwala sporo zaoszczędzić. Jest ona sposobem na utrzymanie alternatora w optymalnej sprawności i niedopuszczenie do wystąpienia usterki, która uniemożliwi korzystanie z pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych, które są intensywnie eksploatowane w różnych warunkach, najbardziej szkodliwe dla alternatora okazują się wilgoć, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Zajmujemy się regeneracją oraz sprzedażą nowych i regenerowanych fabrycznie alternatorów. Naszym klientom oferujemy usługi dopasowane do ich indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Oferujemy alternatory do różnego rodzaju pojazdów m.in. samochodów ciężarowych i osobowych oraz maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. W przypadku regeneracji alternatorów stosujemy jedynie najwyższej jakości części zamienne. Każdy poddawany regeneracji alternator, przed wydaniem klientowi, jest dokładnie testowany w celu sprawdzenia poprawności jego działania.