Wybór części samochodowych – oryginalne czy zamienniki?
Samochody, podobnie jak wszystkie urządzenia mechaniczne ulegają awariom i wymagają wymiany zużytych części. Dla większości użytkowników najważniejsze jest szybkie przywrócenie pełnej sprawności auta, jednak liczy się także koszt użytych podzespołów oraz ich jakość. Korzystanie z części zamiennych o dobrych parametrach wytrzymałościowych jest słusznie uważane za najlepsze rozwiązanie, ponieważ bezpośrednio przekłada się na trwałe efekty i uniknięcie podobnej usterki w przyszłości.
Właściciele pojazdów, którzy decydują się na naprawę często stają przed wyborem: użyć oryginalnych części od producenta auta, czy też skorzystać z szerokiej oferty różnych zamienników. Odpowiedź na pytanie, co wybrać nie jest wcale oczywista. Przyjrzyjmy się bliżej obu możliwościom i zobaczmy, która z nich będzie bardziej korzystna.
Zalety części oryginalnych i zamienników od znanych producentów
Wszyscy właściciele samochodów wiedzą o tym, że części oryginalne są zazwyczaj sporo droższe od zamienników. Producenci aut za część ze swoim logiem niejednokrotnie żądają nawet kilkukrotnie wyższych cen niż łatwo dostępne produkty niezależnych wytwórców. Jednocześnie chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że żadna firma produkująca auta nie wytwarza wszystkich używanych przez siebie elementów. Zdecydowana większość części, a nierzadko nawet całe podzespoły są produkowane przez podwykonawców i jedynie opatrywane logiem i numerem seryjnym wytwórcy aut. W takiej sytuacji zawsze bardziej opłacalną alternatywą będzie kupienie części bezpośrednio od firmy, która ją wytwarza.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet, z których najważniejszymi są identyczna jakość i parametry podzespołu. W wielu przypadkach kupno zamiennika od firmy produkującej części na tzw. pierwszy montaż, czyli tych, z których powstaje opuszczające fabrykę auto, wiąże się również z krótszym czasem oczekiwania.
Jednak poza firmami, które współpracują z producentami aut, części zamienne wytwarzają także inne, zupełnie niezależne przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że znaczna część z nich to tak naprawdę liderzy w wytwarzaniu elementów wybranego rodzaju. Wśród takich podmiotów są wytwórcy specjalizujący się np. w sprzęgłach, układach hamulcowych, wtryskiwaczach czy pompach. Większość z nich oferuje podzespoły do większości dostępnych na rynku aut, a jakość i trwałość oferowanych produktów stoją na najwyższym poziomie.
Istnieje też liczna kategoria wytwórców części zamiennych, którzy proponują bardzo solidne wyroby za rozsądną cenę. Klient, który chce kupić konkretny element, np. przekładnię czy półoś nie ma zwykle możliwości zweryfikowania ani dokładności, ani jakości wykonania takiej części. Nie znaczy to jednak, że trzeba zrezygnować z oferty tego rodzaju. Dobrą wskazówką może tu być współpraca producenta z liczącymi się sieciami niezależnych serwisów czy też dużych firm zaopatrujących warsztaty samochodowe. Zwykle w trosce o własną reputację i zadowolenie swoich klientów firmy tego rodzaju bardzo starannie dobierają kooperantów.
Zamienniki „no name”, czyli na co uważać
Trzeba jednak pamiętać o tym, że na rynku zamienników funkcjonuje wielu producentów części kiepskiej jakości. Zwykle są to firmy, których nazwy nikomu nic nie mówią i ciężko znaleźć o nich jakiekolwiek informacje. Zdarza się, że są to jedynie pośrednicy, którzy hurtowo kupują kiepskie wyroby bardziej przypominające podróbki i jedynie sprzedają je pod własną „marką”.
Korzystanie z części zamiennych od niezależnych producentów może więc być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że nabywca zdecyduje się na sprawdzonego wytwórcę, który dostarcza części o dobrej jakości i w korzystnej cenie. Zdecydowanie natomiast nie warto ryzykować montażu kiepskich części niewiadomego pochodzenia. Trzeba pamiętać, że ich dość prawdopodobna szybka awaria może pociągnąć za sobą uszkodzenia innych podzespołów a koszty kolejnej, już zdecydowanie większej naprawy przerosną cały pozorny zysk z poczynionej wcześniej „oszczędności”.