Za co odpowiada bendiks w rozruszniku samochodowym?

Za co odpowiada bendiks w rozruszniku samochodowym?

Problemy z uruchomieniem samochodu potrafią poważnie nas zmartwić. Zazwyczaj jest to jednak niezbyt trudna do usunięcia awaria rozrusznika. Jednym z ważniejszych elementów każdego rozrusznika jest bendiks. Czym jest ten element i jak poznać, czy uległ on awarii? Jaką ma funkcję podczas uruchamiania pojazdu?

Bendiks – czym jest?

Nazwa bendiks większości z nas nie mówi wiele. Aby w pełni zrozumieć, jak działa ta część samochodowa, należy zrozumieć, z jakich elementów składa się rozrusznik samochodowy.

Rozrusznik jest elementem, który wprowadza w ruch silnik spalinowy w pojazdach. Sam rozrusznik jest także silnikiem, z tym że jest to silnik elektryczny napędzany prądem stałym. Rozrusznik nie będzie działał, jeśli akumulator samochodu jest całkowicie rozładowany.

Części rozrusznika to:

●     wirnik,

●     stojan,

●     element załączający,

●     szczotkotrzymacz,

●     bendiks.

Po przekręceniu kluczyka w stacyjce prąd przechodzi przez stojan, a następnie element załączający przesuwa bendiks, który zazębia się z kołem zamachowym. Bendiks jest więc elementem sprzęgającym, który łączy jednostkę napędową silnika spalinowego i rozrusznik.

Bendiks wyposażony jest w sprzęgło jednokierunkowe. Jaką ma funkcję ten element? Sprzęgło jednokierunkowe pozwala na działanie tylko w jedną stronę – rozrusznik włącza silnik spalinowy, a nie na odwrót. 

Problemy z bendiksem

Jakie awarie najczęściej dotykają bendiks i jak się objawiają? Awaria bendiksu wpływa negatywnie na działanie całego rozrusznika, jednak bez jego demontażu nie jest możliwe określenie, czy problem z odpaleniem samochodu to wina bendiksu, czy innego elementu wchodzącego w skład układu rozrusznikowego.

Najczęstsze objawy świadczące o problemach z rozrusznikiem to problemy z uruchomieniem samochodu, duszenie pojazdu przy przekręcaniu kluczyka w stacyjne i bardzo głośna praca rozrusznika.

Jakie są przyczyny problemów z bendiksem? Zwykle wynikają one ze zmęczenia materiału, element ten jest w częstym użytku i z czasem może się zużywać. Awaria może się pojawić także w wyniku problemów z instalacją elektryczną.