Za co odpowiada sprzęgiełko alternatora?

Za co odpowiada sprzęgiełko alternatora?

Wielu kierowców zna ten stan, kiedy niespodziewanie w samochodzie zaczyna coś stukać, pukać – pojawia się niezidentyfikowana awaria, która uniemożliwia jazdę na 100% i bycie pewnym własnego samochodu. Często przyczyną tego stanu rzeczy może być niewielki element, o którym kierowca nawet nie wie że istnieje.Zalicza się do nich sprzęgiełko alternatora – niewielka, ale ważna dla pracy silnika część samochodowa.  Istnieje kilka podstawowych metod wymiany lub naprawy tego elementu, a profesjonaliści od samochodów nie będą mieli problemu z wyeliminowaniem tej usterki. Ale po kolei.

Niezbędny element alternatora

Alternator to część, która została wynaleziona już w XIX wieku i opatentowana przez Nikolę Teslę. Najprościej mówiąc to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną w prąd zmienny. Dzięki prawidłowemu działaniu alternatora samochód ma bieżące zasilanie elektryki – radia, klimatyzacji, GPS-u, a także wymagane doładowanie akumulatora. Miejsce alternatora w samochodzie jest bezpośrednio w silniku – łączony jest z nim paskiem klinowym lub wielorowkowym. W trakcie jazdy samochodem dochodzi do jednak do drgań alternatora – aby uniknąć awarii tej ważnej części, stosuje się między innymi patenty takie jak sprzęgiełko.

Koło i sprzęgło alternatora

Konstruktorzy samochodów stosują odciążenie alternatora, używając takich patentów jak wolne koło alternatrora OAP i rozłączne sprzęgło alternatora OAD. Ich zastosowanie pomaga wyeliminować drgania, usztywnić pasek i zapobiec jego poślizgom, zmniejszyć hałas i przedłużyć żywotność całego systemu. Sprzęgiełko pochłania część energii przy wyższych obrotach, sprawia, że alternator pracuje luźniej i łagodniej.

Wolne koła alternatora OAP i sprzęgło OAD to nowoczesne rozwiązania – jeśli są towarzyszy im profesjonalny osprzęt samochodowy, podnoszą radość z jazdy i ogólną sprawność samochodu. W przypadku awarii, która sygnalizowana jest najczęściej złym momentem wyłączania i włączania się, a także efektami dźwiękowymi i nierówną pracą – do przeglądu jest cały układ. Regeneracja alternatora bądź naprawa nie zawsze łączy się z wymianą OAP/OAD. Jednakże warto wiedzieć jak działa, do czego służy i przede wszystkim zadbać o profesjonalne części i dobrego mechanika, bo sprzęgiełko to część niezwykle ważnego układu dla pracy całego samochodu.