Jak dbać zimą o samochód?
Chociaż czasem zdarza się, że pogoda w styczniu jest wręcz wiosenna, to należy pamiętać, że „prawdziwa” zima może pojawić się w każdej chwili. Do maja mogą występować i minusowe temperatury, i opady śniegu. Jak w takich warunkach atmosferycznych zadbać o samochód?
Zima może zniechęcać do dbania o samochód zarówno z powodu chłodu, jak i częstszego brudzenia się pojazdu. Nie oznacza to jednak, że nie warto myć swojego auta. W wielu przypadkach jest to wręcz koniecznością, ponieważ poprawia bezpieczeństwo i przedłuża jego żywotność.
Jak myć?
Poprzez mycie usuwamy z metalowych części pojazdu sól sypaną na drogi. To właśnie sól jest odpowiedzialna za korozję. Bardzo dobrze zimą sprawdzają się myjnie ręczne, ponieważ – w przeciwieństwie do automatycznych – pozwalają wstępnie opłukać samochód. Zabieg ten pomaga usnąć piasek i inne grubsze zanieczyszczenia mogące w następnych etapach uszkodzić lakier.
Z tych samych powodów auto myjemy od góry do dołu – zapobiegnie to migracji piasku po całym nadwoziu. Mycie należy zakończyć wytarciem pojazdu do sucha, gdyż zanim spłynie lub wyparuje cała woda z jego zakamarków, może pojawić się mróz. Następnym zabiegiem jest woskowaniem, które utrudnia brudowi przyleganie do nadwozia.
Co po myciu?
Mycie jest ogólnie dobre dla całego samochodu, ale niekoniecznie dla niektórych jego elementów. Przykładem są gumowe uszczelki drzwi, które potrafią wchłonąć wodę, a gdy temperatura spadnie poniżej zera – zamarznąć. To może utrudnić, a nawet uniemożliwić dostanie się do wnętrza pojazdu.
Dlatego po myciu uszczelek należy potraktować je specjalnymi preparatami do gumy, które wyprą wodę z porów gumy, odżywią ją, a jednocześnie zapewnią szczelność. Także zamki w drzwiach warto zabezpieczyć przed penetracją wilgoci i je zakonserwować.
A wnętrze?
Wnętrze samochodu także powinno być konserwowane zimą. W jaki sposób? Zimą do wnętrza dostaje się sporo wody: z butów, ze skroplonych oddechów kierowcy i pasażerów oraz z wilgotnej odzieży. To właśnie ta wilgoć jest odpowiedzialna za zamarzanie szyb od środka.
Jak usunąć wilgoć? W suchy, nawet mroźny dzień wnętrze należy mocno nagrzać, a następnie dobrze wywietrzyć. Przydadzą się też pochłaniacze wilgoci, warto także szybko usuwać wodę z dywaników i tapicerki.
Odśnieżanie samochodu
Gdy auto pokryje śnieg, warto zwrócić uwagę na jego gęstość. Lekki puch można nawet zdmuchnąć lub szybko usunąć zmiotką. Gdy śnieg jest ciężki nie wolno usuwać go z szyb przez włączenie wycieraczek – może to uszkodzić silniczki elektryczne poruszające ramionami. Odśnieżamy cały samochód, aby uzyskać widoczność i widzialność: lamp, świateł i tablicy rejestracyjnej.
Tak przygotowane auto zapewni nie tylko bezpieczną, ale i przyjemną jazdę.
Masz problem ze swoim pojazdem i potrzebujesz części? Asortyment firmy Lauber, w skład którego wchodzą zarówno nowe, jak i regenerowane podzespoły, obejmuje ponad 10 tysięcy pozycji: rozruszników, alternatorów, przekładni i pomp wspomagania kierownicy, przekładni kierowniczych bez wspomagania, zacisków hamulcowych, półosi napędowych i wtryskiwaczy Common Rail. Więcej na www.lauber.pl