Czy warto naprawiać alternator samochodowy samodzielnie?

Czy warto naprawiać alternator samochodowy samodzielnie?

Alternatory samochodowe cechują się stosunkowo prostą konstrukcją, dlatego bardzo wielu właścicieli pojazdów podejmuje się samodzielnych napraw, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ewentualnych usterek. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie?

Czy można samodzielnie naprawić alternator?

Teoretycznie można, jednak bez odpowiednich umiejętności będzie trudno i trzeba przygotować się na pewne przeciwności. Pierwszym wyzwaniem może być samo wymontowanie alternatora z silnika. Już na tym etapie większość mechaników-amatorów rezygnuje z podejmowania dalszych prób. Alternatory najczęściej montowane są w głębi innych elementów osprzętu. Czasami dostęp do tych elementów jest naprawdę trudny, a do wyjęcia konieczne będzie ustawienie samochodu na kanale lub podnośniku. Co więcej, w przypadku niektórych czynności naprawczych niezbędne jest zastosowanie specjalnych narzędzi, których zwykle nie ma na wyposażeniu domowego warsztatu.

Prosta budowa alternatorów, która zwykle jest głównym argumentem przemawiającym za podjęciem samodzielnych prób naprawczych, dotyczy tylko starszych modeli. We współczesnych pojazdach nie będzie już tak łatwo. Najczęściej więc okazuje się, że znacznie rozsądniejszym krokiem jest wizyta w profesjonalnym warsztacie.

Czy można naprawić alternator tanio i profesjonalnie?

Zakup nowego alternatora to najprostsze rozwiązanie, jednak może nas sporo kosztować. Samodzielna naprawa jest zbyt ryzykowna. Czy jest zatem jakaś bezpieczna i przystępna cenowo alternatywa? Pośrednim rozwiązaniem jest zakup regenerowanego alternatora. Nasza firma zapewnia profesjonalne usługi z zakresu regeneracji alternatorów, zapewniając pełny powrót do jego fabrycznych parametrów. Alternator zostaje dokładnie oczyszczony, naprawiony, a nadmiernie zużyte elementy są wymienione na nowe. Następnie poddany jest szczegółowym testom sprawności, dzięki czemu po ponownym montażu w pojeździe możemy spodziewać się bezawaryjnej pracy – jak przed zaistniałą awarią. Jednak tylko regeneracja wykonana przez profesjonalistów da ci pewność, że alternator zostanie naprawiony prawidłowo.