Jak dbać o alternator samochodowy?

Jak dbać o alternator samochodowy?

Alternator to inaczej prądnica prądu przemiennego. Jego zadaniem jest zamiana energii mechanicznej produkowanej podczas jazdy w prąd, który zasila sprzęt samochodowy oraz ładuje akumulator. Pracuje niemal bez przerwy, więc jest dość mocno podatny na uszkodzenia. Choć nie zawsze da się ich uniknąć – niektóre części alternatora zwyczajnie się zużywają – można znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. 

Największym zagrożeniem dla alternatora jest woda. Często bywa uszkadzany w wyniku nieostrożnego mycia pojazdu lub napraw w trakcie potężnej ulewy. Gdy woda dostanie się do wnętrza mechanizmu, może doprowadzić do kompletnej destrukcji urządzenia. Szkodliwe bywają również różnice temperatur – nagłe ochłodzenie rozgrzanego alternatora może zaowocować jego pęknięciem. 

Elementem prądnicy prądu przemiennego, który zużywa się wyjątkowo często, są szczotki. Urządzenie poddaje je nieustannemu tarciu. Aby uniknąć awarii, warto wymieniać co jakiś czas części eksploatacyjne alternatora. Ten niewielki wydatek pozwoli uniknąć poważnych problemów – jazda przy niedziałającym alternatorze może doprowadzić do poważnego uszkodzenia akumulatora, którego naprawa lub wymiana wiążą się z dużymi kosztami. 

Jakie są objawy uszkodzenia alternatora? 

Choć często się o nich zapomina, alternatory należą do najważniejszych elementów w samochodzie. Zasilają akumulator, bez którego niemożliwe byłoby odpalenie auta. Z tego powodu należy poświęcić im szczególną uwagę. 

Oto typowe objawy uszkodzenia alternatora: 

  • Nieustannie świecącą kontrolka ładowania akumulatora wskazuje, że uszkodzony alternator nie jest w stanie naładować urządzenia do pełna. Należy zwrócić również uwagę na sytuację, w której kontrolka miga sporadycznie podczas jazdy. 
  • Szybkie rozładowywanie się akumulatora wskazuje na podobny problem. Napięcie podawane do urządzenia prawdopodobnie jest zbyt niskie. 
  • Specyficzne dźwięki dochodzące z silnika, nasilające się wraz z przyśpieszaniem i cichnące po zdjęciu paska klinowego. 
  • Niejednostajnie świecące światła i szybkie przepalanie się żarówek. 

Uszkodzenia alternatora mogą prowadzić do różnych problemów z akumulatorem. Przy wystąpieniu jakichkolwiek z nich warto sprawdzić, czy ich źródłem nie jest przypadkiem awaria prądnicy prądu przemiennego.