Półosie napędowe – specyfika działania i najczęstsze usterki

Półosie napędowe – specyfika działania i najczęstsze usterki

Półosie napędowe to wałki napędowe najczęściej zakończone z obu stron przegubami. Mają one na celu przekazywanie siły napędowej z mechanizmu różnicowego do kół. Nie są to elementy, które szczególnie często się psują. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie pracują prawidłowo przez cały okres eksploatacji pojazdu. Zdarzają się jednak przypadku awarii. Jeśli tylko zauważymy pierwsze symptomy ewentualnych usterek, powinniśmy jak najszybciej podjąć stosowne działania naprawcze. W niektórych przypadkach istnieje możliwość regeneracji półosi napędowych, często jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wymiana elementu na nowy.

Za co odpowiadają i jak działają półosie napędowe?

Półosie napędowe przede wszystkim odpowiadają za przenoszenie napędu oraz sił generowanych przez układ kierowniczy. W układzie napędowym pojazdów moment obrotowy jest wytwarzany przez silnik, następnie przekazywany do skrzyni biegów, a w konsekwencji do półosi. Ich zadaniem jest dalsza dystrybucja momentu na koła.

Jak już zostało wspomniane, półosie są elementami stosunkowo trwałymi, ale ze względu na intensywną eksploatację, mogą być podatne na różnorodne usterki i zużycie.

Najczęstsze przyczyny usterek półosi napędowych?

Wiele usterek półosi napędowych wynika ze względu na nieodpowiedni styl jazdy. Najbardziej groźna jest agresywna jazda, polegająca na bardzo głębokim wciskaniu gazu przy mocno skręconej kierownicy. Kolejną przyczyną są uszkodzenia mechaniczne. Przykładowo, jeśli do mechanizmu przegubów przedostaną się zanieczyszczenia, takie jak żwir czy piasek, zapewne wcześniej czy później dojdzie do awarii.

Półosie napędowe – naprawa czy wymiana?

Na usterki półosi napędowych najbardziej narażone są pojazdy z dużym przebiegiem. Jak już zostało wspomniane, gdy dojdzie do uszkodzeń, nigdy nie należy zwlekać z podjęciem stosownej naprawy. W zależności od specyfiki usterek naprawa może polegać na wymianie poszczególnych przegubów lub całych półosi. Najlepiej korzystać wówczas z pełnowartościowych części.

Półosie oferowane są przez firmę Lauber, która zapewnia produkty najwyższej jakości, których trwałość porównywalna jest z oryginalnymi elementami. Ich zaletą jest doskonały stosunek jakości do ceny.