Rozruszniki samochodowe – przypominamy najważniejsze kwestie

Słowo rozrusznik tak dobrze oddaje jego rolę, że stosowane jest nawet w kardiologii. Tak, zadaniem rozrusznika jest rozruszać silnik spalinowy, czyli uruchomić go i wprowadzić na obroty. Ale jak każdy element ruchomy rozrusznik może ulec awariom. Jak działa rozrusznik i jakie usterki go spotykają? Jak nabyć dobry rozrusznik, gdy kwalifikuje się on do wymiany?

 

Częste problemy z rozrusznikiem to niestety zjawisko powszechne. Dlaczego? To urządzenie podlega silnym obciążeniom w czasie pracy i jest ulokowane w miejscu narażonym na wiele szkodliwych czynników. Ale po kolei…

 

Budowa i działanie rozrusznika

Rozrusznik składa się z silnika elektrycznego oraz zębatki. Podstawowe elementy tego urządzenia to mały silnik elektryczny (z jednokierunkowym sprzęgłem mający za zadanie napędzanie zębatki), elektromagnes załączający, głowica z łożyskiem i sprzęgłem oraz obudowa. Rozrusznik pracuje dzięki energii elektrycznej z akumulatora, która jest zamieniana na energię mechaniczną. Ta następnie jest przekazywana na koło zamachowe silnika spalinowego. W ten sposób rozrusznik obraca wałem korbowymi i umożliwia rozruch silnika tłokowego.

 

Awarie rozrusznika

Wspomniane warunki pracy rozrusznika to podstawowe przyczyny jego awarii. Nadmierne przeciążenie urządzenia oraz zanieczyszczenia to jego główni wrogowie. Objawy to chrobot rozrusznika przy rozruchu, mała moc rozrusznika lub… całkowity brak reakcji. Najczęściej uszkodzone lub zużyte są szczotki rozrusznika, pojawiają się zwarcia, przegrzanie lub mechaniczne zatarcie rdzenia. Usterkom ulegają elektromagnes, sprzęgło rozrusznika, zębatki. Awarią jest także ocieranie się wirnika o stojan prowadzące do zablokowania wirnika czy korozja.

 

Naprawa rozrusznika

Rozrusznik nie jest dużym elementem, ale jest dosyć skomplikowaną konstrukcją. Dlatego dość często jest zalecana jego wymiana w całości, na nowy. Warto jednak zastanowić się nad opcją zakupu rozrusznika po regeneracji. Zabieg odnowienia wykonywany w wyspecjalizowanej firmie daje gwarancję długiej eksploatacji. Proces regeneracji obejmuje czyszczenie, wymianę uszkodzonych elementów, poprawny montaż, kontrolę jakości i testy. Do tego firmy regenerujące oferują niezwykle wydajną logistykę, dzięki której potrzebny rozrusznik znajduje się zawsze w magazynie oraz dociera do odbiorcy w krótkim czasie. Na koniec dodajmy do tego atrakcyjną cenę rozrusznika po regeneracji i zdecydowanie mniejszy wpływ tej technologii na środowisko naturalne.

Rozruszniki - najważniejsze kwestie