Zacisk hamulcowy jest elementem pojazdu, w którym klocki hamulcowe dociskają tarcze hamulcowe w celu zatrzymania samochodu. Jak łatwo się domyśleć ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pojazdu, pasażerów i innych użytkowników ruchu. Jak działają, jakim awariom ulegają i jak są regenerowane zaciski hamulcowe?
Nawet dziecko wie, że dobre hamulce w samochodzie to gwarancja bezpieczeństwa. Dlatego zaniedbania w tym obszarze są bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Jak działają zaciski w układzie hamulcowym?
Budowa i działanie zacisków hamulcowych
Po naciśnięciu pedału hamulca powstaje ciśnienie w układzie hamulcowym, które poprzez tłoki dociska klocki hamulcowe do tarcz. Innym zadaniem zacisków jest utrzymanie klocków w pozycji równoległej do tarczy hamulcowej – zapobiega to nierównomiernemu zużywaniu się powierzchni tarcia obu elementów i podnosi skuteczność hamowania. To jedyny ruchomy element układu hamulcowego, dlatego jest podatny na zużycie i uszkodzenia.
Awarie zacisków hamulcowych
Uszkodzenia zacisku hamulcowego to najczęściej deformacja części i przemieszczenie się zacisku. Pod wpływem wibracji dochodzi także do osłabienia mocowania, a poruszanie się po gorszych drogach owocuje uszkodzeniem uszczelek przeciw kurzowych chroniących tłoki. Rdza także lubi się pojawić, w końcu to element narażony na styczność z wodą i solą pojawiającą się od strony nawierzchni drogowej.
Jak naprawiać zaciski hamulcowe?
Bardzo dobrą metodą naprawy jest oddanie zacisków do regeneracji. Metoda ta przewyższa typową naprawę, ponieważ obejmuje kompleksową usługę. W trakcie regeneracji zaciski są czyszczone, a uszkodzone elementy naprawiane lub wymienianie. Proces odbywa się w profesjonalnym, wyspecjalizowanym zakładzie. Na usługę udzielana jest gwarancja, a cena jest bardzo atrakcyjna – w stosunku do zwyczajnej wymiany starych zacisków na nowe.